با نسخه ۳.۳ خدمات رکامندر آشنا شوید

نسخه ۳.۳ سرویس‌های ابری recommender.ir مدتی‌ست که آماده شده.

بهبود‌های این نسخه هم مانند نسخه‌های قبل بر اساس پاسخگویی به نیاز‌های واقعی بهترین کسب‌و‌کار‌های آنلاین ایرانی شکل گرفته. پس یقین داریم در کسب‌و‌کار خوب شما هم می‌تونه بسیار ارزش‌آفرینی کنه.

واقعیت اینه که این نسخه مدتی قبل آماده شده بود. فرصت نمی‌کردیم داکیومنت‌ها رو به روز کنیم. حجم تغییراتی که روی سرویس اعمال شد بیشتر از همیشه است.

یکی از بهبود‌های چشمگیر نسخه ۳.۳ شناسایی مشتریان بالقوه است که قبلا در وبلاگ معرفی کردیم.

پس از آن، مهمترین بهبودی که حاصل کردیم کاهش تعداد اندپوینت‌ها از ۱۱۰ عدد کمتر از ۱۰ اندپوینت بود! در واقع ۱۰۰ اندپوینت از لایه خارجی API به لایه‌های درونی مهاجرت کرد. این یعنی کار ۱۰ برابر ساده‌تر شده. در طول سال‌های گذشته برای پاسخ‌گویی به نیاز‌های مشتریان اندپوینت‌های متعددی توسعه داده بودیم. تعدد بسیار این اندپوینت‌ها برای خود ما هم گاهی مشکل ساز بود.

فرآیند ارائه و آموزش سرویس‌ها کند شده بود. مشتریان برای استفاده از سرویس باید زمان بیشتری می‌گذاشتند…

بسیاری از اندپوینت‌ها در واقع نسخه‌های سفارشی شده‌ای بود که دوست داشتیم روی کسب‌و‌کارهای دیگه هم ارزش آفرینی کنه.

در همین اثنا که درگیر افزودن اندپوینت‌های جدید بودیم، فیچری جذاب در تعامل با مشتری شکل گرفت.

در API Gateway سرویس به پیاده‌سازی یک لایه جدید مشغول شدیم. لایه‌ای که اجازه می‌ده چهره بیرونی سرویس بدون تغییر باقی بمونه و  بهبود‌ها به صورت پیوسته در لایه‌های زیرین ادامه پیدا کنه.

در نسخه ۳.۳ فرایند استفاده از سرویس در دو قدم اصلی خلاصه شده:

 1. ارسال داده توسط اندپوینت ingest
 2. نمایش خروجی توسط صدا زدن کامپوننت‌های پویا (۸ عدد)

صدا زدن تعداد کمی اندپوینت که اتفاقا سیگنچر‌های مشابه دارند بسیار ساده است. آشنایی با سرویس طی چند دقیقه صورت می‌گیره. دیگه نیازی نیست با صد‌ها اندپوینت سرویس ما آشنا بشید. اصلا نیازی نیست از وجودشون با خبر باشین. این وظیفه API Gateway سرویس ماست که بهترین خروجی‌ها رو هوشمندانه تولید کنه.

در واقع لایه بیرونی API که در دسترس مشتری‌ست از نظر تعداد اندپوینت‌ها حداقلی‌ست. این درحالیست که لایه زیرین API حداکثری و متنوع طراحی شده. اینطوری زمان و هزینه مورد نظر برای آموزش کارکرد‌های سیستم به حداقل کاهش پیدا کرده. با هوشمند شدن API Gateway حالا کاربرا با موجودی ساده و کم دستور سر و کار دارن. موجودی که می‌دونه در زمان اجرا چه اندپوینت‌هایی از ریزسرویس‌های لایه زیرین رو باید فراخوانی کنه.

بهبود‌های دیگری هم داریم که در  آشنایی سریع معرفی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید. ایده‌ها و نظراتتون رو با ما در میان بذارین.

2 پاسخ
  • recommender
   recommender گفته:

   نظر لطف شماست. پس از دریافت نظرات متعدد از دوستان تصمیم گرفتیم که API بیرونی حداقلی باشه. انرژی بسیاری برد این تغییرات ولی نتیجه‌ش هم برای ما (در آموزش) و هم برای مشتری (در فراگیری و استفاده) بسیار جذاب شده.

   پاسخ

برای ما بنویسید

دوست داریم نظر شما رو بدونیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *