پیشنهاد‌های مبتنی بر مکان

locations

 

یکی از نیازهایی که کسب‌و‌کارهای گوناگون از recommender.ir می‌طلبیدند، در نظر گرفتن مکان کاربر در محاسبات بود. این نیاز بارها در دوره‌های مختلف مطرح شده بود. ولی پیاده‌سازی نیازهای ابتدایی‌تر فرصت پرداختن به این مقوله را سلب کرده بود.

چندی پیش یکی از مشتریان‌ صورت مسئله را به این شکل مطرح کرد: وقتی رویدادی در تهران برگزار می‌کنیم برای کاربر اهوازی چندان جذابیتی ندارد. در عوض هر آنچه در اهواز و پیرامون ان روی می‌دهد برای کاربر اهوازی مهم است…

همچنین قبلا فروشگاه‌هایی که از شعبه‌های متعدد با پراکندگی جغرافیایی برخوردار هستند، این نیاز را به گونه‌ای دیگر مطرح کرده بودند. آنها معتقد بودند که مشتری برای خرید به نزدیک ترین فروشگاه مراجعه می‌کند. پس بهتر است کالاهایی که در نزدیک‌ترین شعب موجود هستند به کاربر پیشنهاد شود.

LBR2.5

 

پیرو درخواست‌های منطقی و مکرری که از مشتریان دریافت کردیم، نسخه ۲.۵ recommender.ir را به توسعه راه‌حل در جهت تولید پیشنهاد‌های مبتنی بر مکان اختصاص دادیم.

روش کار بدین ترتیب است که پروفایل کاربر را کمی تقویت کردیم. پروفایل کاربر علاوه بر جنسیت و سن، حال می‌تواند به نگهداری موقعیت جغرافیایی خانه، محل کار و محل فعلی بپردازد.

هم چنین بر هر آیتم می‌توان تعدادی موقعیت مکانی (طول‌ و عرض جغرافیایی) منتسب کرد.

برای استفاده از مکانیزم‌های تولید پیشنهاد مبتنی بر مکان کافیست شعاع مورد نظر کاربر (یا پیش فرض) را در واحد کیلومتر وارد کرد. برای مثال radius=5 به حداکثر فاصله ۵ کیلومتری بین مکان‌های کاربر و نزدیکترین مکان آیتم است.

تصویر زیر مثال‌هایی از فراخوانی را نمایش می‌دهد (برای مشاهده جزئیات روی تصویر کلیک کنید):

radius

یکی از دیگر فیچر‌های نسخه ۲.۵، نگهداری از اولویت‌های کاربر است. برای مثال کاربری که به رویداد‌های کارآفرینی علاقمند است، می‌تواند این علاقمندی را در پروفایل خود ست کند. با کامل‌تر شدن پروفایل کاربر، سیگنچر متد‌ها کوچکتر می‌شود. این به معنی فراخوانی راحت‌تر متد‌های ‌API است.

از سوی دیگر با کامل‌تر شدن پروفایل کاربر و همچنین پروفایل آیتم، مسیر حرکت سمت سگمنت‌بندی مشتریان و ارائه تحلیل‌های عمیق‌تر هموار شد.

در طول تابستان فیچر‌هایی بسیار جذاب معرفی خواهیم کرد…

0 پاسخ

برای ما بنویسید

دوست داریم نظر شما رو بدونیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *