اقتصاد API

قبل از اختراع پول، دادوستد کالا به کالا بوده. مثلا یک آهنگر، گاو‌آهنی که ساخته بوده رو در اختیار همسایگان قرار میداده. همسایه‌ها هم در عوض، خدماتی مشابه ارائه می‌کردن یا شاید چند مرغ و خروس هدیه می‌دادن. کارها معطل نمی مونده چون همیشه هر کسی منابعی برای عرضه داشته. یا میتونسته کاری رو عهده دار بشه و خدماتی که گرفته رو جبران کنه. اینطوری یک گاوآهن به چندین مزرعه خدمت می‌کرده و همه میتونستن محصول بهتری برداشت کنن بدون اینکه درگیر ساخت و تعمیر گاوآهن بشن یا مشکلی برای پرداخت پیدا کنن. سرویس‌گرایی و برونسپاری در نهایت خودش بوده.

با اختراع پول، رفته رفته این نوع دادوستد از بین رفته. الان همه چیز با پول کار می‌کنه. انعقاد قرارداد‌ها منوط به جابجایی پول شده. و پول مهمترین چالش استارتاپ‌های نوپا هم هست. استارتاپ‌های کوچک و فرینلنسر‌ها در حالی که دنیایی از استعداد و توانایی دارن، الزاما قادر به پرداخت هزینه‌هاشون نیستند.

توی دنیای مدرن، گوگل، آمازون، لینکدین و بقیه بزرگان از این روش به خوبی استفاده می‌کنن. بهش میگن اقتصاد ‌API یا API Economy. در وضعیت فعلی استارتاپ‌های ایرانی بعضا ‌API  ارائه نمی‌کنن. ولی به هر حال خدماتی رو ارائه می‌کنن که بسیار ارزشمنده و میتونه مورد استفاده و دادوستد قرار بگیره.

ما در recommender.ir تصمیم داریم برای این نوع خدمات پلنی طراحی کنیم. هدفمون حذف چالش پرداخت بهای خدمت برای استارتاپ‌های کوچک است.

ایده این روش رو آقای مهندس مهدی بیک‌پور از موسسین “گودکو” و “انجام‌میدم” مطرح کردند. خوندن مکرر کتاب “باز‌انجام” هم بی تاثیر نبود.

فکر می‌کنیم این مدل دادوستد، مزایای زیادی برای استارتاپ‌های کوچک به همراه داره:

۰. هزینه‌های کنارهم قرار گرفتن اجزای اولیه خدماتی که یک استارتاپ برای تکمیل یا به تعالی رسوندن خدمتش نیاز داره، به شدت کاهش می‌ده.

۱. کمک می‌کنه منابع خودشون رو به مصرف برسونن و تولیدشون بالا میره (Utilize میکنن منابع رو).

۲. خدمات با ارزشی که از استارتاپ‌های دیگه دریافت می‌کنن، بر عمق و کیفیت خدماتی که ارائه میدن اضافه می‌کنه.

۳. هر استارتاپ منابعی داره که الزاما به پول تبدیل نمی‌شن. مثلا گرافیست خوب، تحلیل‌گرداده و … با این مدل این منابع نیز میتونن برای دریافت ما به‌ازای خدمات به کار گرفته بشه.

۴. وقتی من یک واحد سرویسم رو به ۴ استارتاپ بدم، و از هر کدوم اونا یک واحد خدمت دریافت کنم. و اونا هم به همین ترتیب… اونوقت کسب‌و‌کار هر کدوممون از لایه‌های متنوع و بهتری از خدمات بهره‌میبره.

۵. استارتاپ‌ها برای دریافت خدمت، چالش مالی نخواهند داشت. چالش مالی به کارگرفتن یک خدمت را به اضافه شدن یک مشتری تغییر می‌دهند. ریسک به فرصت تبدیل می‌شه.

۶. تعامل استارتاپ‌ها با هم، مولد ایده‌‌های نو پدید آمدن کسب‌وکارهای خلاق جدید می‌شود.

۷. گره خوردن منافع و به اشتراک گذاری منابع، روابط دوستی بین استارتاپ‌ها را تقویت میکنه، و از فضای جزیره‌ای به فضایی یکپارچه و پر از حمایت متقابل بدل می‌کنه.

۸. این روش درحالی که جریان مالی رو به ظاهر کند میکنه، ارزش تک تک استارتاپ‌هایی که در این مشارکت همکاری دارن رو حسابی افزایش میده.

۹. بکارگیری خدمات در جامعه همکار، به شناسایی و رفع زودهنگام نقاط ضعف کمک می‌کنه. محصولات و خدمات سریعتر بالغ می‌شن.

شاید مزایای دیگری هم داره که الان به ذهنم نمی‌رسه.

به محض آماده شدن روش کار و قدم‌های اجرایی اینجا مطرح می‌کنیم.

لطفا در صورتی که علاقمند به دریافت خدمت در ازای خدمت هستید، به ما ایمیل بدین: info@recommender.ir

1 پاسخ
 1. مصطفی امینی
  مصطفی امینی گفته:

  با سلام و احترام بر مهندس صدیقی دوست داشتنی
  در خصوص این مطلب شما براساس تجارب چند نکته به نظر بنده می رسد:
  بطور کلی معاملات را می توان به گروه تقسیم بندی کرد : (1) معامله پول بنیاد و (2) معامله اعتبار بنیاد. اگرچه عده ای هم معتقد خود پول نوعی اعتبار است. از این حرفهای طلبگی بگذریم.
  تهاتر و معاوضه خدمات قدیمی ترین روش معامله است. جالب اینجاست که بنگاه های اقتصادی در فضای رکورد بازار به سراغ مدلهایی همچون تجارت مبتنی بر تسهیم و تجارت مبتنی بر تهاتر و معاوضه می آورند. مصداق واقعیش در دوران رکورد اقتصادی اروپا. ضمن اینکه این روند در جوامع مدرن روز به روز پررنگ تر می شود. به عنوان مثال شهر آمستردام به عنوان اولین شهر تسهیم (Sharing City) اروپا معرفی شد که به دنبال آن هستند تا مدل اقتصادی کل شهر را بر اساس همین نگاه بنا کنند.
  همانطور که فرمودید شما می توانید با تمرکز بر روی معاملات غیرنقدی و در نظر گرفتن یکسری اعتبارات میان استارت آپ ها معاملاتی را انجام دهید. لذا پیشنهاد می کنم بر روی مفهوم تهاتر اینترنتی یا تهاتر الکترونیکی و ملزومات حقوقی آن بیشتر مطالعه بفرمایید زیرا یکی از گیرهای این نوع معامله دارد مقوله شیوه و نوع ارزشگذاری بر روی خدمات است .
  موفق باشید

  پاسخ دادن

برای ما بنویسید

دوست داریم نظر شما رو بدونیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *