اجزای اصلی یک پیشنهاد‌دهنده بلادرنگ

در اینجا قطعات اصلی یک سامانه‌پیشنهاد‌دهنده(Recommender System) بلادرنگ را به زبان ساده معرفی کنیم. بدیهیست که در یک نمونه صنعتی، همچون ‌recommender.ir،  قطعات دیگری نیز برای افزایش کارایی، پایداری و پردازش محتوا به کار ‌می‌آیند که در اینجا از معرفی آنها صرف نظر نموده و تنها به مهمترین اجزای یک ساختار مبتنی بر فعالیتهای کاربر می‌پردازیم.

یک سامانه پیشنهاددهنده پیشرفته از پنج قطعه‌(Component)  تشکیل می‌شود. این قطعات از سمت واسط فراخوانی و ارسال داده(API) تا لایه‌های زیرین به ترتیب عبارتند از:

  • واسط فراخوانی و ارسال جریان داده (API)
  • پردازش ثانویه بلادرنگ
  • مدل
  • پردازش دسته‌ای
  • کتابخانه الگوریتم‌ها

حال به مرور مختصر هر قطعه می‌‌پردازیم:

قطعه ۱ – واسط فراخوانی و ارسال جریان داده (API)

متدهای یک سامانه‌ پیشنهاددهنده به طور مکرر فراخوانی می‌شوند. ابعاد فراخوانی ممکن است به چند هزار بار در ثانیه بیا‌نجامد. لذا طراحی و پیاده سازی ‌API باید با توجه به ملزومات فراخوانی‌های بسیار زیاد باشد. لایه‌های زیرین ‌API باید چندرشته‌ای(Multi-Threaded) توسعه یابند. این ماژولها باید به پاکسازی داده‌های دریافتی نیز بپردازند. چرا که ممکن است داده‌های غلط به سامانه ارسال شود. همچنین کنترل اثرات ناشی از حملات خود داری از خدمات((DoS Attack)) بر روی صفحات سایت اصلی، در این لایه باید انجام پذیرد. پس از آماده سازی نتایج، زیباسازی نتایج (Decoration) در این لایه انجام می‌گیرد.

قطعه ۲- پردازش ثانویه بلادرنگ

معمولا پیشنهاد‌هایی که توسط سامانه تولید می‌شوند و از روی مدل دریافت می‌گردند، نیاز به پردازشی ثانویه نیز دارند. پردازش ثانویه برای آماده سازی ‌نهایی داده‌ها و نمایش آن به کاربر،‌ انجام ‌ می‌پذیرد. محاسبه مجدد رنک(Rank) در مورد داده‌هایی که اخیرا تغییرات زیادی داشته‌اند، از این جمله است. این لایه حاوی نوعی از هوش است، که الگوهای محاسبات را در بعضی موارد تغییر می‌دهد. یکی از این موارد ارزیابی کیفیت پیشنهادات است. سامانه همواره قادر است کیفیت محسبات خود در مقایسه با رفتارهای واقعی کاربران محک بزند. پس قادر خواهد بود در مقاطع زمانی معین الگوریتم‌های مناسب‌تر (با بازدهی بالاتر)‌ را انتخاب کند.

این قطعه همچنین در تولید پیشنهاد برای کاربر تازه وارد، که هیچ ردپایی از وی نداریم یا برای تولید پیشنهادهای گروهی، داده‌های مدل را به صورت بلادرنگ و موضعی پردازش می‌کند. کنترل میزان پراکندگی و چگالی نتایج محاسبات نیز در این قطعه لحاظ می‌شود. از جمله محاسبات بلادرنگ می‌توان به کنترل ابعاد مدل و نظارت بر کیفیت تولید ‌نسل‌های داده اشاره کرد. همچنین آخرین فعالیت‌های کاربر حتی قبل از اعمال در مدل، در این قطعه به صورت موقت نگهداری می‌شود تا در صورت آماده نبودن داده‌های مدل در مورد آخرین فعالیتهای کاربر، قادر به تولید پیشنهاد‌های بلادرنگ و دقیق باشد. اغلب محاسبات هنگام دریافت داده‌ انجام می‌شود. یکی دیگر از وظایف قطعه پردازش ثانویه، لرزاندن(Dithering) جزئی نتایج محاسباتی است که از مدل حاصل آمده است. لرزاندن محاسبات راهکاری برای باز‌سازی مجدد نتایج با هدف حفظ جذابیت برای کاربر است. پس نتایج مدل را با افزودن کمی انحراف در محاسبات، به نتایجی جذاب بدل می‌کند. برای محاسبه میزان لرزش نتایج نیز، تکنیک‌های متنوعی وجود دارد.

سامانه‌های غیرصنعتی فاقد قطعه پردازش ثانویه بلادرنگ هستند.

قطعه۳ – مدل

مدل مهمترین قطعه است. این قطعه تمامی ماحصل پردازش داده‌ها، علایق کاربران و ویژگی‌های آیتم‌ها را نگهداری می‌کند. هر آنچه در نتیجه فراخوانی متدهای API مشاهده می‌شود در مدل محاسبه شده است. یک سامانه غیر صنعتی (تحقیقاتی یا دانشگاهی) ممکن است فاقد قطعه مدل باشد. داده‌های مدل به صورت‌پیوسته مورد ویرایش لایه‌های پردازشی ۲ و ۴ قرار دارند. با توجه به تنک بودن داده‌ها، در نگهداری داده‌ها بهتر است از گراف یا تکنیک‌های ‌فاکتور‌گیری ماتریس(Matrix Factorization)، یا تواما بهره جست.

قطعه ۴ – پردازش دسته‌ای

توابعی از قطعه ۵ را بر روی مدل اجرا می‌کند. داده‌های مدل به منظور تولید‌نسلهای داده و اعمال نمودن جزئیات تغییرات، در مقاطع معین زمانی به طور کلی پردازش‌ می‌شوند. در پایان پردازش‌دسته‌ای، مجموعه‌هایی مرتب شده و اندیس‌گذاری شده از داده‌ها مهیا می‌گردد. اعمال فاکتور مهم فراموشی (Forgetfulness) نیز توسط این قطعه انجام می‌شود. این قطعه باید میزان مصرف توان پردازشی را با بار فعلی ماشین، تنظیم کند. اولیویت پردازشی با فعالیت‌هایی است که در قطعه بلادرنگ، در حال انجام است. پس ساختن رشته‌های (Threads) جدید یا به کارگیری رشته‌های موجود در مخزن رشته‌ها(Thread Pool) در این لایه، متناسب با ظرفیتهای آزاد ماشین، رخ می‌دهد. در صورتی که این لایه قادر به اجرای کاهش-‌نگاشت(Map-Reduce) باشد، سامانه‌ قادر خواهد بود از زیست‌بوم هدوپ(Hadoop Ecosystem) به عنوان بستر محاسباتی و قیاس پذیری پردازش های دسته‌ای خود، بهره‌جوید.

قطعه ۵ – کتابخانه الگوریتم‌ها

الگوریتم‌هایی که در قطعات پردازشی بلادرنگ و دسته‌ای مورد استفاده ‌قرار‌ می‌گیرند در این قطعه گردآوری شده‌اند. پیاده‌سازی این قطعه باید به گونه‌ای انجام پذیرد، که افزودن و بکارگیری الگوریتمهای متاخر و جدید به سادگی انجام‌ پذیرد. در صورتی که فراخوانی الگوریتم‌ها و اجرای محاسبات به صورت تابعی‌(Functional) و بدون وضعیت(Stateless) انجام پذیرد، سامانه قادر به بهره‌گیری از تمام توان پردازشی ماشین خواهد بود. درواقع با بدون‌وضعیت ساختن متدها، قادر به تضمین کشسانی(Elasticity) راه‌حل خواهیم بود.

0 پاسخ

برای ما بنویسید

دوست داریم نظر شما رو بدونیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *